Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie hokejového oddílu

Klub byl založen v roce 1953 jako vojenský sportovní oddíl pod správou Ministerstva vnitra. Úspěchy vojenských oddílů ministerstva národní obrany (ÚDA, Tankista, Křídla vlasti) nedaly spát šéfům ministerstva vnitra a proto se rozhodlo vytvořit vlastní sportovní oddíly. A to hned dva: jeden fotbalový, jeden hokejový. Jeden se sídlem v Brně, druhý na Slovensku. Nejprve měl jít do Brna fotbal a hokej do Bratislavy. Nakonec došlo ke změně - hokejovou Rudou hvězdou převzalo Brno. A to z jednoho prostého důvodu: řada špičkových fotbalistů byli přece i hokejisty, tak proč tříštit jejich síly a vyčerpávat je neustálým pendlováním mezi moravskou a slovenskou metropolí?

Název Rudá hvězda byl po devíti letech změněn. Klub přešel pod civilní tělovýchovnou jednotu a na hokejové mapě se objevila TJ ZKL Brno. Po dalších patnácti letech (1977) nastala změna v patronátním závodě , která se projevila v názvu celé jednoty - vítej TJ Zetor Brno. Další změny přišli až po listopadu 1989. Nejprve odklon od tělovýchovné jednoty a název HC Zetor Brno, v roce 1992 změna generálního sponzora - HC Královopolská Brno, v roce 1994 byl název klubu změněn na HC Kometa Brno a s drobnými úpravami (jako třeba doplnění názvu sponzora BVV nebo přesmyčka Kometa HC - podle občanského sdružení spravujícího oddíl) vydržel do dnešních dnů..

Svůj první zápas sehrála Kometa 29.10.1953 s Motorletem Praha (4:2). RH Brno nastoupila v sestavě: Kolouch, Trávníček - Olejník, Sláma, Chocholatý, Sventek, Zamastil - Bubník, Danda, Liška, Návrat, Bartoň, Prošek. V ligové soutěži od sezóny 1953-54, první ligový zápas odehrála v Karlových Varech (6:1). Již ve svém prvním roce bojovala Kometa o titul, který nakonec díky lepšímu poměru branek získala Sparta Praha (vlastně Spartak Praha Sokolovo). Během dalších 12 sezón získala Kometa 11 titulů mistra republiky (1955-1958, 1960-1966). Nadvláda Komety byla přerušena pouze v roce 1959 celkem SONP Kladno, Kometa skončila tento rok druhá. Ale hned další sezónu vrátila titul do Brna, kde zůstal až do roku 1966. Rekordní byla sezóna 1963-64, tým ztratil pouze 6 bodů a vsítil 232 branek ve 32 zápasech. Kromě titulů mistra republiky patří mezi významné úspěchy také vítězství v Poháru mistrů evropských zemí v letech 1966, 1967 a 1968. To už ale bylo pod hlavičkou TJ ZKL Brno.


Od roku 1972 se Kometa pomalu propadala v tabulce. Sice se v letech 1974 a 1976 radovala ze čtvrté příčky ,ale hned o rok později skončila až jedenáctá. Byl to nejhorší propad v tabulce v její dosavadní historii. Krize vyvrcholila sestupem v roce 1980. Za rok následoval postup zpět do 1.ligy v nervy drásající pětizápasové bitvě s Popradem.
V osmdesátých letech bylo nejlepším výsledkem sedmé místo v sezóně 1986-87, ovšem následující rok opět následoval pád do 1.NHL. Po roce opět přišel návrat mezi elitu, ale stejná situace se opakovala i další sezóny.

V období 1992-1995 hrála Kometa 1.NHL, v roce 1995 postoupila do nejvyšší české soutěže, ale nedokázala ji zachovat. Dokonce čtyřikrát měnila složení trenérů, ale marně. Od roku 1996 hraje Kometa 1.ligu. V první sezóně po sestupu byla nejblíže návratu, ale onemocnění salmonely téměř celého kádru utnulo všechny naděje. Od roku 1997 hrála Kometa v pásmu sestupu, což se jí stalo osudným. V sezóně 2001-2002 sestoupila do 2.ligy.
Do sezóny 2002-2003 vstoupila Kometa s novou servisní organizací Kometa Group,a.s., v jejímž čele stojí Karel Jarůšek. Kádr sestavený hlavně z mladých hráčů měl před sebou jednoznačný cíl - postup do 1.ligy. Ten se sice splnit podařilo, ale ne na ledové ploše, nýbrž "u zeleného stolu". Začátkem února 2003 odprodala Kometa licenci na 2.ligu do Vyškova a v létě téhož roku odkoupila práva na 1.ligu od HC Senators. Během dvou let došlo k dalším změnám na postů majitelů klubu. V roce 2005 se stal majoritním vlastníkem Libor Zábranský, bývalý hráč Komety, a společně s ekonomicky silným parterem (BVV) postupně navrací Kometu na vyšší příčky.

Nejznámější hráči: Vlastimil Bubník, Slavomír Bartoň, Bronislav Danda, Václav Pantůček, František Vaněk, Rudolf Potsch, Rudolf Scheuer, Jaromír Meixner, František Ševčík, Josef Černý, Vladimír Nadrchal, Zdeněk Kepák, Jaroslav Jiřík (první Čech v NHL), , na přelomu 60. - 70. let Oldřich Machač, Richard Farda, později Svatopluk Číhal, Karel Nekola, Libor Havlíček, Vladimír Dzurilla (hvězda Canada Cupu 1976), v 80. letech Jiří Otoupalík, Lubomír Oslizlo, Karel Lang, Otto Železný, Milan Figala, Leoš Zajíc, Radoslav Svoboda, na přelomu 80. a 90. let Robert Kron, Tomáš Sršeň, Jaroslav Ševčík, Jiří Paška, Ladislav Trešl, v 90. letech Michal Konečný, Pavel Nohel, Ladislav Gula, Roman Meluzín, Milan Nedoma, Pavel Janků, Libor Zábranský, Jiří Vítek, David Pazourek, Robert Kántor, Libor Barta, Pavel Nešťák ml., Martin Máša, Martin Sychra, na přelomu století Radek Haman, Jiří David, Petr Hubáček, Tomáš Mikolášek, Josef Duchoslav, Alexandr Elsner, Jiří Sedláček, Tomáš Zeman, Zdeněk Šperger, Miroslav Točík, Michal Černý, Richard Brančík, Miroslav Barus, Alexandr Lhotský, David Appel, Pavel Maláč, Pavel Vostřák, a řada dalších.

Nejvýznamnější trenéři: Eduard Farda, Vladimír Bouzek, František Vaněk, Jaroslav Jiřík, Augustin Bubník, Rudolf Potsch, Lubomír Hrstka, Karel Franěk, Petr Leška, Josef Beránek, Jindřich Setikovský, Lubomír Oslizlo, Svatopluk Číhal či Rostislav Čada..